W dniu 8 sierpnia 2016r. odbyło się kolejne posiedzenie Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia RDS, z udziałem strony pracowników i pracodawców oraz rządowej. OPZZ reprezentowali: przewodnicząca Urszula Michalska (FZZPOZ i PS), Renata Górna (ekspert OPZZ) i Krystyna Samojłowicz (Rada Branżowa Pracowników Inspekcji Sanitarnej FZZPOZ i PS).
Jednym z wiodących tematów była dyskusja na temat przebiegu prac nad utworzeniem Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności.
Projekt został przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, od kilkunastu dni jest przedmiotem konsultacji społecznych i międzyresortowych. Zakres zmian jest bardzo poważny, bo skutkuje negatywnie dla Państwowej Inspekcji Sanitarnej, jej funkcjonowania i pracowników odbierając tej służbie wzorowo funkcjonujący nadzór nad urzędową kontrolą żywności. Nowoutworzona inspekcja (Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności) miałaby podlegać ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa i rozwoju wsi i stanowiłaby konsolidację kilku inspekcji (Inspekcji Weterynaryjnej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno – Spożywczych, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Inspekcji Handlowej i Inspekcji Ochrony Środowiska). Strona społeczna zakwestionowała tryb i terminy konsultacji (projekt oficjalnie nie wpłynął do Rady Dialogu Społecznego) oraz brak jednoznacznego stanowiska strony rządowej do tak istotnej systemowej koncepcji zmian.
Warto podkreślić od początku jednoznacznie negatywne stanowisko Ministra Zdrowia jak i Głównego Inspektora Sanitarnego oraz dualizm decyzyjny związany z przyszłością funkcjonowania PIS, która zgodnie z planem reformy Ministra Zdrowia ma zostać włączona w struktury Urzędu Zdrowia Publicznego. Przypomnieć należy, że tożsamy co do intencji projekt ustawy o Inspekcji Żywności (autorstwa Kukiz 15) był jednoznacznie negatywnie zaopiniowany przez stronę pracowników i stronę pracodawców RDS (Uchwała nr 15 z dnia 14 lipca 2016r.).
Ostatecznie członkowie zespołu podjęli wniosek, że plany związane z utworzeniem Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności powinny być przedmiotem dyskusji na plenarnym posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego w najbliższym czasie.
Taki też wniosek w imieniu Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia zostanie skierowany do Przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego z prośbą o jego uwzględnienie w porządku obrad Rady.
W czasie posiedzenia omówiono praktyczne funkcjonowanie przepisów regulujących transgraniczną opiekę medyczną. Niejednokrotnie obowiązujące przepisy regulujące leczenie w ramach opieki transgranicznej są nadużywane w ramach tzw. ,,turystyki medycznej". Problemem jest nie zawsze dobra jakość udzielonych świadczeń przez zagraniczne placówki, ale też agresywna reklama organizatorów takich wyjazdów i nie zawsze rzetelna informacja kierowana do pacjentów o jakości zabiegów. Wspólnie uznaliśmy, że należy dokonać weryfikacji obowiązujących przepisów w zakresie leczenia pacjentów w ramach dyrektywy transgranicznej, by finansowanie z funduszu udzielonych pacjentom za granicą świadczeń odbywało się z poszanowaniem jakości świadczeń i praw pacjenta.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Piotr Warczyński poinformował także postępie prac nad roboczym projektem ustawy w sprawie najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników medycznych zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Wskazał, że projekt jest nadal przedmiotem konsultacji wewnętrznych z udziałem pozostałych resortów; jego treść jest modyfikowana wobec pierwotnej wersji jaką wstępnie opiniowaliśmy, m.in. w części związanej ze zmianą współczynników pracy czy skróceniem czasu (o 2 lata) od którego będą waloryzowane wzrosty płac.
Na zakończenie przedstawiono informację na temat planowanego wzrostu wynagrodzeń pracowników Narodowego Funduszu Zdrowia. To temat, który interesuje także organizacje związkowe OPZZ funkcjonujące w centrali NFZ, które za naszym pośrednictwem zwróciły się z prośbą o uwzględnienie w projektowanym planie finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia na 2017r. kwestii wzrostu wynagrodzeń dla pracowników tej instytucji. Wynagrodzenia pracowników Funduszu od wielu lat (dokładnie od 2009r.) nie podlegały waloryzacji. Zgodnie z przyjętą wówczas strategią sektora finansów publicznych i założeniami prac rządowych, w ustawach okołobudżetowych w kolejnych latach, wynagrodzenia pracowników NFZ, podobnie jak pracowników całej sfery budżetowej były zamrożone. Obecny na posiedzeniu Prezes NFZ wskazał, że wnioskował o 4,3% wzrostu płac, ale ostatecznie resort finansów przyjął wersję 1,3% i taka też kwota została zatwierdzona przez obu ministrów: zdrowia i finansów w planie finansowym NFZ na 2017r.
Na zakończenie uzgodniono termin kolejnego posiedzenia na 31 sierpnia br. z wiodącym tematem omówienia założeń reformy Ministra Zdrowia ,,Narodowa Służba Zdrowia – Strategia zmiana w systemie ochrony zdrowia na lata 2016 -2018".
za stroną: www.opzz.org.pl