Budowa progu na Wiśle przy Enei Wytwarzanie w Świerżach Górnych stoi. Pierwotnie mówiono o tym, że będzie gotowy latem 2016 roku. Obecnie nie wiadomo, kiedy inwestycja zostanie sfinalizowana. Wiadomo jednak, że posłuży zaledwie... rok!
Decyzja o budowie tymczasowego progu stabilizującego poziom wody na Wiśle zapadła ze względu na panującą od kilku lat suszę hydrologiczną. Zasoby wody w rzekach są od dłuższego czasu rekordowo niskie. Jest to szczególnie problematyczne dla kozienickiej elektrowni, która pracuje w tzw. otwartym obiegu wody chłodzącej, czyli wymaga zasilania wodą z Wisły. Szczególnie dotkliwie ta sytuacja dała o sobie znać latem 2015 roku, kiedy w mediach ogólnopolskich głośno było o tzw. 20 stopniu zasilania. Wtedy zaczęto ograniczać dostawy prądu do dużych zakładów pracy.
Prace związane z budową progu ruszyły jesienią 2015 roku. W sierpniu 2016 roku władze Enei mówiły o tym, że próg będzie ukończony jeszcze latem ubiegłego roku. W grudniu informowano o tym, że inwestycja częściowo została wykonana.
Robota stoi
Kilka miesięcy temu prace zostały wstrzymane. – Przesunięcie terminu zakończenia prac związane jest z niekorzystnymi warunkami hydrologicznymi i pogodowymi, jakie występowały w czasie prowadzenia inwestycji. Zostały one wstrzymane w okresie zimowym, a obecnie nie są prowadzone z powodu nadal występujących niekorzystnych warunków hydrologicznych – wysoki poziom wody. Z tego samego powodu trudno jest określić termin wznowienia prac – mówi rzecznik Enei Wytwarzanie Piotr Kutkowski.
Jak podkreśla, budowa przez ENEA Wytwarzanie progu na Wiśle związana jest z zapewnieniem odpowiedniego poziomu wody do zapewnienia ciągłej pracy elektrowni, a tym samym bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Do tej pory przedstawiciele energetycznego giganta unikali wypowiedzi na temat, jak długo próg będzie działał, skoro ma być "tymczasowy". W tej kwestii pojawiły się w końcu nowe informacje.
- Próg tymczasowy ma działać do roku od czasu odebrania inwestycji od wykonawcy, potem zgodnie z wydanymi decyzjami administracyjnymi ma zostać rozebrany - mówi Piotr Kutkowski.
Maszty w dół, będzie przeprawa?
Próg to także zapora dla żeglarzy. Obecnie, ze względu na trwającą jeszcze inwestycję na terenie objętym budową tymczasowego progu, trasa żeglugowa przez Wisłę jest zamknięta.
- Sprawę żeglugi przez tymczasowy próg reguluje pozwolenie wodno-prawne wraz z wydaną decyzją środowiskową. Projekt progu tymczasowego przewiduje budowę w nim kanału umożliwiającego żeglugę oraz ustawienie odpowiednich znaków żeglugowych. Przygotowana została też instrukcja żeglugi - mówi Kutkowski
W kwietniu na terenie elektrowni odbyło się spotkanie z osobami zainteresowanymi organizacją spływów Wisłą. - Wynikało to z naszej woli rozwiązania problemu spływów, jaki powstał w związku z prowadzoną inwestycją i miało na celu zapoznanie zaproszonych uczestników z sytuacją, wysłuchanie opinii i w oparciu o nie oraz o możliwości techniczne przyjęcie najlepszych i możliwych do realizacji rozwiązań. Takim jedynym rozwiązaniem w zgodnej opinii było zorganizowanie przenoszenia jednostek, co wiąże się z zamontowaniem w sąsiedztwie progu z jego obu stron dwóch pomostów i montażem trapów, a także użyciem dźwigu. Obecnie trwają z naszej strony przygotowania do takiej właśnie organizacji przeprawy - zaznacza rzecznik Enei Wytwarzanie.
MariuszBasaj