W Poznaniu odbyło się spotkanie członków komisji MOZ.
Porządek obrad:
1. Przeczytanie i przyjęcie sprawozdania z poprzedniego posiedzenia komisji.
2. Sprawozdanie członków prezydium za miniony okres
Piotr Adamski poinformował, że do tej pory PIP nie zarejestrowała protokołu dodatkowego w sprawie tabeli płac. PIP zwróciła się do Zarządu Enea Operator o uzupełnienie pełnomocnictw osób podpisujących. Prezes Tadeusz Dachowski poinformował iż Zarząd wysłał już pełnomocnictwa do PIP, ale inspekcja ma na podjęcie decyzji miesiąc, pomimo tego tabele płac obowiązują gdyż w protokole był zapis, że tabele obowiązują wstecz.
Do tej pory w Enea Centrum nie udało się uzgodnić tabeli płac, ponieważ Enea Centrum stosuje tabelę płac z 2012 roku, a strona społeczna uważa, że powinna obowiązywać tabela z 2014 roku. W wyniku tego część pracowników może być stratna na stawce zaszeregowania.
Sprawy socjalne – Na poprzednim posiedzeniu KM zadecydowała o nie podpisaniu porozumienia o przesunięciu środków z poznańskiego funduszu socjalnego do funduszu w Kozienicach. KM stoi na stanowisku , że choć dotyczy to funduszu poznańskiego może stwarzać precedens do wyprowadzania środków z naszego funduszu. Pomimo stanowiska komisji dwóch członków prezydium podpisało porozumienie tłumacząc się, że te porozumienie było zmienione i dotyczy tyko poznańskiego funduszu. Z powodu nieobecności Kolegi Marka Boińskiego przełożono dyskusję na następne posiedzenie.
Na spotkaniu wszystkich przedstawicieli związków zawodowych działających w GK Enea wystosowano pismo do Zarządu Enea S.A. wzywające do rozmów w sprawie nowej umowy społecznej obowiązującej w GK. W odpowiedzi otrzymaliśmy odpowiedź , że Zarząd jest gotowy do takich rozmów i prosi o wyznaczenie 6 przedstawicieli strony społecznej ze wszystkich spółek GK. Prezydium ma wystosować pismo do Zarządu Enea S.A. informujące o tym, że w każdej spółce działają niezależne organizacje związkowe i powinny być reprezentowane przez swoich przedstawicieli.
Robert Jusis zdał relację z spotkania SKE. Wynikiem spotkania było wystosowanie pisma do pani Premier Beaty Szydło z propozycją spotkania. W piśmie zawarto 16 punktów, które dotykały energetyki i górnictwa i miały być tematem spotkania. Tematy spotkania między innymi, to:
1 Pozorowany dialog zespołu trójstronnego
2. Nie ukonstytuowanie się związku pracodawców, co uniemożliwia wypracowania PZUZP
3. Likwidacja 1000 miejsc pracy w sektorze paliwowo energetycznym
4. W sektorach nadal realizowany jest niekorzystny program restrukturyzacji opracowany przez poprzednie rządy
5.W wielu przypadkach, przez polityczne działania doprowadza się do zwalniania z pracy działaczy związkowych
Pod koniec roku kończy się umowa ubezpieczenia na życie , zostały przedstawione propozycje kilku ubezpieczycieli podstawowych ubezpieczeń. Poproszono aby uzupełniono o warianty rozszerzone.
Relacja :
Ryszard Günther