Pracodawca ma obowiązek skonsultować zamiar rozwiązania umowy o pracę związkiem zawodowym, jeżeli pracownik zatrudniony na podstawie tej umowy korzysta z ich ochrony. Natomiast związek zawodowy może złożyć sprzeciw.
Część przepisów dotyczących zwolnień grupowych uregulowanych w ustawie stosuje się odpowiednio do zwolnień, które następując z przyczyn niedotyczących pracowników, obejmują mniejszą liczbę pracowników niż jest to przez ustawę przewidziane do zakwalifikowania zwolnień jako zwolnienie grupowe.
W przypadku, gdy w trybie tzw. zwolnienia indywidualnego, pracodawca chce rozwiązać stosunek pracy z pracownikiem będącym członkiem związku zawodowego lub korzystającym z jego obrony, podlegającym szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem i wobec, którego, zgodnie z ustawą jest dopuszczalne wypowiedzenie stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, należy powiadomić związek zawodowy o zamierzonym wypowiedzeniu.
Wypowiedzenie stosunku pracy jest wtedy dopuszczalne pod warunkiem niezgłoszenia sprzeciwu przez zakładową organizację związkową w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o zamierzonym wypowiedzeniu. W tym przypadku rola związku zawodowego nie sprowadza się jedynie do konsultacji, a wyrażenie sprzeciwu ma charakter stanowczy i jest wiążące dla pracodawcy, a ewentualne zwolnienie z pracy będzie niezgodne z prawem.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.