04 sierpień 2016
Podsumowanie działań OPZZ na rzecz wdrożenia dyrektywy unijnej o pracownikach delegowanych. „Równa płaca za tą samą pracę w tym samym miejscu!"
OPZZ było jedyną organizacją w Polsce od początku jasno wyrażającą swoje poparcie dla wdrożenia dyrektywy unijnej o pracownikach delegowanych. Miało to swój wyraz w licznych pismach kierowanych do przewodniczącego Komisji Jean-Claude'a Junkera oraz komisarzy Marianne Thyssen i Elżbiety Bieńkowskiej. Przewodniczący Jan Guz podkreślał również potrzebę równego traktowania polskich pracowników w UE podczas wielu spotkań dwustronnych i wielostronnych w Brukseli.
Po raz pierwszy o idei „równa płaca za tę samą pracę w tym samym miejscu", będącą podstawą rewizji dyrektywy o pracownikach delegowanych usłyszeliśmy w Paryżu, podczas kongresu Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych w drugiej połowie 2015 z ust przewodniczącego KE Jean-Claude Junckera i komisarz Marianne Thyssen.
Niemal natychmiast, bo już 15 października 2015 roku przewodniczący OPZZ Jan Guz przesłał list do komisarz Thyssen wyrażający swoje poparcie. Można zatem powiedzieć, że wspieramy ten projekt „od początku". Nigdy nie zmieniliśmy w tej kwestii zdania, pomimo wielu krytycznych głosów ze strony pracodawców, polityków i dziennikarzy. Swoje poparcie „wyrażaliśmy jasno" m.in. podczas trójstronnego spotkania grupy wyszehradzkiej w Czechach w lutym 2016 roku (przy obecności wiceminister pracy), czy 13 lipca podczas spotkania z przedstawicielami Komisji Europejskiej w Warszawie
10 maja polski parlament zastosował procedurę „żółtej kartki" jasno nie zgadzając się na wdrożenie dyrektywy unijnej o pracownikach delegowanych. W związku z decyzją rządu, 18 maja wszystkie reprezentatywne centrale związkowe wydały wspólne stanowisko w tej sprawie. Nie przyniosło ono jednak żadnego rezultatu. Parlamentarzyści i polski rząd nie wycofali się ze swojej decyzji.
Ponadto, przewodniczący Jan Guz uczestniczył w posiedzeniach Komitetu Wykonawczego EKZZ obecnej kadencji (15-16.12.2015 i 8-9.06.2016) oraz w szkole letniej EKZZ (13.04.2016), gdzie prezentował stanowisko OPZZ dot. pracowników delegowanych. Co więcej, podczas spotkania w Brukseli w dn. 8-9.06.2016 osobiście spotkał się z komisarz Thyssen. To w odpowiedzi na jej osobistą prośbę skierowaliśmy pismo do komisarz Bieńkowskiej.
Poza tym, w czerwcu 2016 w tygodniu „Przegląd" ukazał się artykuł Jana Guza obszernie prezentujący stanowisko OPZZ w tej kwestii.
Uznaniem działań OPZZ na rzecz pracowników delegowanych było pisemne podziękowanie komisarz Marianne Thyssen, skierowane do Przewodniczącego Jana Guza.
za stroną www.opzz.org.pl